Inne edupc  

Zakup mieszkania, jakie formalności trzeba spełnić

Kupno mieszkania to wcale nie taka łatwa sprawa jak mogłoby nam się wydawać. Należy pamiętać o wielu różnych formalnościach, jakie musimy spełnić, aby faktycznie nabyć taką nieruchomość. W tym wypadku powinniśmy być drobiazgowi, ponieważ wystarczy, że przeoczymy coś ważnego i w ten sposób zakup takiego mieszkania okaże się dla nas poważnym błędem. W szczególności musimy uważać na mieszkania znajdujące się na rynku wtórnym. W takich przypadkach powinniśmy zdobyć informację, czy dana nieruchomość nie ma żadnych wad prawnych, czy też innych poważnych obciążeń, które potem spadłyby automatycznie na nas.

Co musimy sprawdzić?

Osoba sprzedająca takie mieszkanie ma obowiązek udostępnić nam numer księgi wieczystej, abyśmy mogli sprawdzić wszystko, jeszcze przed decyzją o kupnie mieszkania. Co ciekawe dzisiaj nie musimy nawet wychodzić z domu, aby sprawdzić wszystkie informacje, ponieważ internet umożliwia nam odpowiednią możliwość zajrzenia do takiej księgi wieczystej. Przede wszystkim nas interesuje fakt, czy nieruchomość nie posiada jakichś obciążeń kredytowych, czy też egzekucyjnych. Następnie chcemy uzyskać potwierdzenie na piśmie, że dana nieruchomość faktycznie należy do osoby, która nam ją sprzedaje. W takich wypadkach wystarczy, że wspomniana osoba przedstawi nam umowę notarialną sprzedaży, jeśli mówimy o rynku pierwotnym, wówczas takim dokumentem jest akt ustanowienia własności. Każda umowa notarialna niezależnie od treści samego dokumentu jest potwierdzeniem, że mieszkanie należy do danej osoby. Zawsze przed podpisaniem umowy na zakup mieszkania, musimy jeszcze zorientować się, czy osoba sprzedająca jest jedynym właścicielem nieruchomości. Jeśli jest to współwłasność, wówczas zakup takiego mieszkania może być dla nas poważnym problemem. Trzeba też sprawdzić, czy mieszkanie ma uregulowane na bieżąco rachunki, abyśmy nie byli zmuszeni potem, do pokrycia wszystkich zobowiązań.

O co sprzedawca może nas poprosić

Jeśli wszystko wydaje się w porządku, to wtedy możemy podpisać umowę przedwstępną. Warto pamiętać, że od nas sprzedawca może zażądać zaświadczenia o zatrudnieniu jak i o wysokości naszych realnych dochodów. Wgląd to umowy o pracę w takiej sytuacji jest wymagany. Oczywiście oprócz tego sprzedawca może poprosić też o podatek pit za ostatni rok, lub ostatnich kilka wyciągów z naszego rachunku bankowego, aby sprawdzić, czy jesteśmy wypłacalni. Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej na temat tego typu mieszkań, to zajrzymy na https://fixly.pl/kategoria/notariusz. Na fixly znajdziemy dzisiaj najlepsze uslugi notarialne w komfortowych cenach.