Domeny edupc  

Jak odczytywać kody produktów w magazynie?

Odczytywanie kodów produktów wspiera procesy magazynowe. W jaki sposób można je sczytywać z produktów? Do dyspozycji są 3 rodzaje urządzeń. Co wybrać?

Odczytywanie kodów produktów wspiera procesy magazynowe. W jaki sposób można je sczytywać z produktów? Do dyspozycji są 3 rodzaje urządzeń. Co wybrać?

1. Kolektor danych

Zdecydowanie najlepszą opcją, by łatwo i szybko odczytywać informacje w postaci kodów 1D, czyli kreskowych oraz 2D, czyli w formie kwadratów jest kolektor danych. Jest to urządzenie przemysłowe wyposażone w czytnik kodów kreskowych, pamięć, wyświetlacz i klawiaturę. Może także mieć własny aparat, czytnik linii papilarnych, moduł GPS, NFC.

Kolektor danych pozwala na szybkie skanowanie kodów kreskowych i we współpracy z systemem magazynowym typu WMS może wspomagać procesy magazynowe, na przykład wprowadzanie i wydawanie towarów, tworzenie dokumentów magazynowych, inwentaryzację.

Przykładowym modelem jest kolektor danych Emagic V700, który wyposażony jest w wydajny procesor, dużą ilość pamięci RAM i ROM, skaner Zebra SE 4710 oraz wytrzymałą i szczelną obudowę.

2. Czytnik kodów kreskowych

Urządzenie jak czytnik kodów kreskowych jest prostsze w budowie od kolektora danych i nie oferuje tak rozbudowanej funkcjonalności.

Za pomocą czytnika kodów można na bieżąco sczytywać kody 1D i 2D, a następnie przesyłać je do systemu. Czytnik nie daje możliwości instalacji aplikacji WMS jak kolektor danych.

3. Smartfon ze specjalną aplikacją

Aby odczytywać kody kreskowe z produktów, nie trzeba jednak kupować kolektora danych lub czytnika kodów kreskowych. Obecnie producenci systemów WMS oferują aplikacje mobilne na smartfony, które mogą zmienić je w kolektor danych. To praktyczne rozwiązanie dla mniejszych firm, które nie mogą pozwolić sobie na kupno dedykowanego sprzętu.

O stosowaniu kolektorów danych, czytników kodów kreskowych lub smartfonów z aplikacją powinna informować instrukcja magazynowa w przedsiębiorstwie produkcyjnym, magazynie. Jest ona dokumentem określającym zasady prowadzenia gospodarki magazynowej.