Inne edupc  

Adobe Creative Suite 6 kontra Adobe Creative Cloud. Którą wersję wybrać?

Oprogramowanie firmy Adobe cieszy się dużym uznaniem – zarówno ze strony miłośników grafiki, jak również osób, które zajmują się nią zawodowo. Szeroki wybór przydatnych narzędzi, intuicyjność oraz zaawansowane możliwości sprawiają, że programy takie jak Photoshop, Illustrator czy InDesign stały się po prostu obowiązującym w branży standardem. Co jednak w przypadku tych, którzy dopiero planują zakup programów spod szyldu Adobe – powinni zdecydować się na pakiet Creative Suite 6 czy może subskrypcję Creative Cloud?

Co znajdziemy w Adobe Creative Suite 6?

Adobe Creative Suite 6 to zestaw programów, które pozwalają na tworzenie grafik, obróbkę zdjęć, projektowanie zawartości drukowanej, a także publikowanie materiałów cyfrowych. Pakiet graficzny jest dostępny w kilku opcjach, które różnią się od siebie oferowanymi aplikacjami oraz oczywiście samą ceną.

W przypadku podstawowego pakietu, czyli Adobe Creative Suite 6 Design Standard, do naszej dyspozycji otrzymujemy:

  • Adobe Photoshop CS6, który pozwala na zaawansowane edytowanie, poprawianie oraz przerabianie zdjęć,
  • Adobe Illustrator CS6, czyli zaawansowany program do tworzenia zarówno najprostszych, jak i bardzo złożonych grafik oraz ilustracji wektorowych,
  • Adobe InDesign CS6, umożliwiający wygodne projektowanie oraz publikowanie materiałów przeznaczonych do druku, a także udostępniania cyfrowego,
  • Adobe Acrobat X Pro, czyli aplikację służącą do odczytu i edycji plików w popularnym formacie PDF,
  • Adobe Bridge 6, który pozwala na wygodne przeglądanie, edytowanie oraz publikowanie zasobów twórczych. Z pomocą tego menedżera można np. zmieniać metadane, dodawać słowa kluczowe oraz etykiety, które w przyszłości ułatwią porządkowanie dokumentów i plików,
  • Media Encoder 6, czyli program służący do renderowania i pracy nad materiałami audiowizualnymi. Aplikacja pozwala na m.in. rejestrowanie, dokonywanie zmian w kodzie czy nawet tworzenie elementów zastępczych w większości formatów wideo.

Adobe Creative Suite 6 zawiera w sobie większość najpotrzebniejszych do pracy narzędzi, jednak trzeba pamiętać, że oprogramowanie zostało wydane w wersji pudełkowej po raz ostatni w 2012 roku, z kolei od 2017 roku firma Adobe zaprzestała udzielania wsparcia technicznego dla swoich użytkowników.

Sam pakiet został też wycofany z oficjalnej dystrybucji, dlatego dzisiaj można znaleźć go tylko u zewnętrznych dostawców, zarówno w wersji pudełkowej, jak i cyfrowej – dodaje specjalista reprezentujący firmę Klucz System z Gorzowa Wielkopolskiego, która zajmuje się sprzedażą kluczy aktywacyjnych do oprogramowania

Jakie możliwości oferuje Adobe Creative Cloud?

Creative Cloud to bliźniacze rozwiązanie firmy Adobe, które zostało wprowadzone na rynek w 2013 roku. Produkt całkowicie zmienił zasady gry, ponieważ zamiast możliwości wykupienia licencji oraz dożywotniego korzystania z pakietu graficznego wprowadził model subskrypcyjny. Oprogramowanie jest więc obecnie dostępne w formie abonamentu, a dostęp do interesującego nas zestawu programów otrzymuje dopiero po uiszczeniu comiesięcznej opłaty (jej wysokość różni się od tego, jaki rodzaj licencji wybraliśmy).

Taki model ma swoje plusy, do których należy zaliczyć chociażby stałe aktualizacje, na które nie mogą obecnie liczyć właściciele pudełkowych wersji oprogramowania. Korzystanie z Creative Cloud wiąże się też z dużą wygodą, ponieważ w dowolnym momencie możemy poszerzyć swój plan i dobrać do niego takie aplikacje, które w danej chwili są nam niezbędne do pracy. Oferta obejmuje łącznie ponad 20 programów służących do edycji zdjęć, tworzenia grafik, projektowania stron internetowych czy obróbki wideo.

Na tym zawartość CC jednak wcale się nie kończy – użytkownicy dostają do swojej dyspozycji również 100 GB przestrzeni na dane w chmurze, usługę Adobe Fonts, połączenie z profilem Behance oraz Portfolio Adobe.

Adobe Creative Suite 6 czy Adobe Creative Cloud – co lepiej wybrać?

Adobe Creative Suite 6 to wybór dla prawdziwych pasjonatów i osób, które znają oprogramowanie firmy Adobe od podszewki. Pakiet z pewnością przypadnie też do gustu tym, którzy wolą jednorazowo zapłacić określoną sumę, a nie comiesięczną opłatę subskrypcyjną. Niestety, programy z zestawu CS6 są już mocno przestarzałe i sprawiają coraz więcej problemów z kompatybilnością z dostępnymi obecnie na rynku systemami operacyjnymi.

Brak wsparcia technicznego ze strony Adobe sprawia, że lepszym rozwiązaniem wydaje się Creative Cloud. Usługa wymaga co prawda ponoszenia stałych kosztów, które po dłuższym czasie użytkowania mogą przewyższyć cenę zakupu dożywotniej licencji, ale z drugiej strony możemy liczyć na najnowsze wydania swoich ulubionych programów graficznych. Niewątpliwą zaletą CC je też duża elastyczność pakietu i możliwość dopasowania go do swoich aktualnych potrzeb.